Menu
Cart 0

Under 14 Boys

Under 14 Boys Division 1,2 (and 3) Squad
Some players to be placed in Under 14 Boys Division 3,4,5,6 Squad after first 3 or 4 practices
First Sunday Practice: Immanuel College, 32 Morphett Rd, Novar Gardens
Sunday October 14th 8:15 am to 10:15 am (15 minute warm up and cool down)
First Midweek Practice: Cabra Dominican College, Little St, Cumberland Park
Wednesday October 17th 5:45 pm to 7:45 pm (15 minute warm up and cool down)
First Friday Games (Division 1,2): Friday October 26th, online search "SportsTg SA District Basketball" for schedules, venues and times
First Saturday Games (Division 3): Saturday October 27th, online search "SportsTg SA District Basketball" for schedules, venues and times
Division 1 Head Coach: Blake Sutherland (blake.sutherland@sturtsabres.com.au)
For all inquiries prior to first practice, please do NOT contact the Sturt office
Instead please contact the Division 1 Head Coach from Wednesday October 10th onwards 
Oliver Betterman
Tadhg Brophy
Ben Camporeale
Lucas Camporeale
Patrick D'Arcy
Cooper Foss
Izaiyah Hubert-Harnois
James Kay
James Mcmanus
Ronan Morris
Hugh Nash
Enoch Osei-Tutu
Jevan Phillipou
Kurtis Ridley
Leon Ridley
Henry Riley-Edwards
Bradley Rowe
**If your name does not appear on a squad list and you believe that it should, please email basketball@sturtsabres.com.au
ON OR AFTER Tuesday October 2nd to confirm your registration and have your name added.
Only players who have filled out an Intent To Play form (available on the District tab of sturtsabres.com.au)
have been  named in initial squads.
Under 14 Boys Division 3,4,5,6 Squad
Some players from the Under 14 Boys 1,2 (and 3) squad may be placed in Under 14 Boys Division 3,4,5,6 Squad after first 3 or 4 practices
First Sunday Practice: Immanuel College, 32 Morphett Rd, Novar Gardens
Sunday October 14th 8:15 am to 10:15 am (15 minute warm up and cool down)
First Midweek Practice: Concordia College, Cheltenham St, Highgate
Monday October 15th 6:15 pm to 7:45 pm or 7:15 pm to 8:45 pm (players to be advised Sunday)
After the first 2 weeks, practices move to Wednesday nights at St. Peter's College 6:00 pm to 7:30 pm for all teams
First Saturday Games (Division 3,4,5,6): Saturday October 27th, online search "SportsTg SA District Basketball" for schedules, venues and times
Division 3 Head Coach: Paul Johnson (paul.johnson@sturtsabres.com.au)
For all inquiries prior to first practice, please do NOT contact the Sturt office
Instead please contact the Division 3 Head Coach from Wednesday October 10th onwards 
Samuel Abbott
Jackson Arnold
Jackson Atwell
Oliver Borda
Thomas Bryant
Marli Carey
Blake Flack
Ethan Gurney
Robert Hall
Matteo Hanialakis
Trent Harris
Finn Hatton
William Hazelton
Sebastian Hillier
Toby Johnson
Oliver Kasehagen
Abe King
Alex Kourani
Diezel  Kupsch 
Connor Mackay
Jacob Matthews
Flynn McCue
Jacob Osborn
Joel Palmer
Maxwell Pudney
Cooper Ratcliffe-Miller
Dau Ripo
Finn Shepherd-Boyd
Max Speedy
Murphy Spurr
Ethan Tamms
Kyan Wells
Jacob Willans
**If your name does not appear on a squad list and you believe that it should, please email basketball@sturtsabres.com.au
ON OR AFTER Tuesday October 2nd to confirm your registration and have your name added.
Only players who have filled out an Intent To Play form (available on the District tab of sturtsabres.com.au)
have been  named in initial squads.